TIG — przykładowy zestaw dla spawacza aluminium i stali nierdzewnej

Chcesz pracować metodą 141, ale nie wiesz w co wyposażyć swój warsztat? Jeśli spawanym materiałem będzie aluminium i/lub stal nierdzewna, to zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu, gdzie przedstawiamy przykładowy osprzęt dla osób pracujących na tych właśnie metalach.

Jako spawarkę proponujemy PROTIG 225P AC/DC — sprzęt, który charakteryzuje prąd maksymalny wynoszący 200A oraz cykl pracy na poziomie 60% (przez 6 minut możemy spawać non–stop maksymalnym prądem, po czym urządzenie chłodzi się przez 4 minuty). Plusem tego modelu jest duży, cyfrowy wyświetlacz, pokazujący takie parametry jak gaz przed spawaniem, prąd startowy, czas narastania, prąd spawania itd.

Jako gazu używajmy argonu; powinien wystarczyć taki o czystości na poziomie 4,8-5,0, a w przypadku spawania aluminium — nawet 4,6.

A czym się… zamaskować? Jeśli nie mamy dużo roboty to wystarczy nam przyłbica Optrel Crystal 2.0, zaś jeśli czeka nas intensywna praca (po kilka godzin, dzień po dniu) to sięgnijmy po zestaw, również marki Optrel: Panoramaxx CLT + filtr e3000x. Co prawda do najtańszych to on nie należy, no ale przecież na zdrowiu się nie oszczędza…

Na koniec słówko odnośnie soczewek. Jeśli jesteśmy doświadczonymi spawaczami aluminium to spokojnie możemy sięgać po takie z sitkiem. W innym wypadku — wręcz przeciwnie, gdyż takie sitko zbyt szybko byłoby przez nas zapchane.

Dodaj komentarz