Źle działający przełącznik – na przykładzie VEM Compakta 315.1

Masz podejrzenie, że łącznik krzywkowy w Twojej spawarce nie działa jak należy? W takiej sytuacji przyda Ci się schemat jego przełączania, ale możesz nie mieć ani tego schematu, ani wiedzy z jakim przełącznikiem masz do czynienia, by móc sobie ten schemat wyszukać. Co robić w takiej sytuacji?

Taki właśnie problem opisał na elektroda.pl jeden z tamtejszych forumowiczów, w kontekście spawarki VEM Compakta 315.1 (zdjęcie łącznika powyżej). Jako rozwiązanie pewien internauta zaproponował przemierzenie problematycznego elementu, co jest jednak zajęciem pracochłonnym. Dodał też, że nie wykorzystywanie niektórych zakresów niekoniecznie świadczy o tym, że coś jest nie tak.

Z kolei inny użytkownik, forumowy specjalista od spawarek, podsunął następujące rozwiązanie:

Z lewej strony, do pierwszej fazy zapinasz koniec miernika i sprawdzając z prawej strony, po kolei przełączasz pozycje i znaczysz kolejność. I tak z kolejnymi fazami. Jeżeli wszystkie łączą tak samo , to ok, jeżeli nie ,to jak zapisałeś kolejność, to też żaden problem. Potem zapinasz do przełącznika pierwsze końce transformatora załączasz i od tego końca mierzysz na każdej fazie napięcia na pozostałych odczepach, żeby ustalić kolejność.

smd

Dwa dni później w tym samym temacie pojawił się post kolejnego forumowicza, z poszukiwanym przez autora wątku schematem:

Dotyczy on jednak łącznika w spawarce VEM Compakta 315.1, dlatego niekoniecznie warto stosować się do niego w innych modelach. Nie mając odpowiedniego schematu, należy postąpić według informacji zamieszczonych wyżej w tym wpisie.

Dodaj komentarz