MMA

Choć tytuł może kojarzyć się z dyscypliną sportu, to jednak dalej pozostajemy w temacie spawania. Omawianą dziś metodą jest manual metal arc, znaną również jako 111 lub właśnie MMA. Jeśli nie wiesz nic o tej metodzie, to przeczytanie tego wpisu powinno zwalczyć ten problem 😉

Spawanie tą metodą wykonuje się z użyciem elektrody z otuliną. Jak wygląda jej przebieg? Wikipedia opisuje to w następujący sposób:

Prąd elektryczny wytwarza łuk elektryczny pomiędzy elektrodą i łączonymi metalami. W czasie spawania otulina rozkłada się pod wpływem wysokiej temperatury dając substancje gazowe, które służą za gaz osłonowy, oraz żużel. Obydwa z powyższych chronią spoinę przed wpływem powietrza atmosferycznego. Żużel dodatkowo pokrywa spoinę zmniejszając szybkość jej stygnięcia.

Spawanie elektrodami otulonymi cechuje się dużą uniwersalnością i stosuje się je w celach zarówno przemysłowych, jak i hobbystycznych.

Tak wygląda spawanie 111. Porada – ostatnie 2 minuty filmiku można pominąć 😉

Co jeszcze można powiedzieć o MMA? Otóż jest to najstarsza metoda spawania łukowego. Stosuje się ją głównie do stali (np. prętów czy rur). Wynalazło ją dwóch inżynierów, w tym PolakStanisław Olszewski.


Źródło: zdz.torun.pl, pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz