Elektroda szybko się topi – co robić?

Do najczęstszych przyczyn takiego stanu rzeczy należą zbyt duży prąd w stosunku do średnicy użytkowanej elektrody, oraz źle ustawiony balans AC. Warto też wiedzieć, że niektóre elektrody po prostu wytapiają się szybciej od innych.

Jeśli Twój balans AC ustawiony jest na zbyt dużą ilość dodatniej polaryzacji – to elektroda będzie Ci się wytapiać. Rozwiązanie problemu uzależnione jest od tego, jaki sprzęt posiadasz.

Jeśli masz spawarkę z polaryzacją ujemną przedstawioną na panelu sterowania, to na czystych materiałach powinieneś mieć około 75%, a w przypadku produktu bardziej z Ameryki – na odwrót, czyli w okolicach 25%.

A co z urządzeniami Magnum? Tu sprawa jest niestety bardziej skomplikowana. Najlepszy sposób to ustawiać balans i sprawdzać kulkę – odkręcasz najpierw w jedną stronę do maksimum i sprawdzasz jak dużą kulkę otrzymałeś, a potem przekręcasz do maksimum w drugą stronę i znowu sprawdzasz kulkę. Dobry, optymalny balans, możesz ustawiać po tej stronie, gdzie kulka jest mała.

A tak w ogóle to jakiej elektrody używasz? Jeśli zielonej, to rozważ jej wymianę. Proponujemy „zainwestowanie w złoto”, gdyż złote elektrody wytrzymują o wiele dłużej od zielonych.

Dodaj komentarz