Chcesz spawać w Szwajcarii? Zorientuj się w kosztach życia

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym ile zarabia spawacz w Polsce oraz kilku innych krajach Europy. Z wpisu wynika, że na największe wynagrodzenie można liczyć w Szwajcarii – co być może zainspirowało Cię do podjęcia zatrudnienia właśnie w tym kraju.

W swoich rozważaniach weź pod uwagę nie tylko wypłaty, ale też koszta życia…

Szwajcaria słynie z bardzo wysokich zarobków, ale równie wysokich kosztów życia. Ceny mieszkań, produktów spożywczych czy niektórych usług mogą wydawać się przerażające!

pl.europa.jobs

Na początek mamy dla Ciebie filmik, z którego dowiesz się ile możesz zapłacić w Szwajcarii za jedzenie:

Emigracja do Szwajcarii wiąże się z koniecznością dopięcia wielu formalności. Jedną z nich jest załatwienie odpowiedniej wizy. Koszt pozwolenia na jej wyrobienie to około 270 zł.

W pracy raczej nie chcesz spędzać 24 godzin na dobę, więc będzie interesowało Cię wynajęcie jakiegoś zakwaterowania. Ile będzie Cię ono kosztować? Zależy to od wielu czynników, ale można przyjąć, że cena 2-pokojowego mieszkania mieści się w przedziale 5900-6800 zł, a pokoju – 4500-5400 zł.

Z domu trzeba jednak czasami wyjść i się gdzieś przemieścić, poruszmy więc może temat kosztów transportu. Litr bezołowiowej 95 kosztuje około 8,50 zł, a ubezpieczenie samochodu mieści się w widełkach 2200-6800 zł. Autostrady w Szwajcarii są płatne; płacąc za rok z góry cena za korzystanie z nich będzie wynosiła 182 zł. Jeśli jednak do szczęścia wystarczy Ci transport publiczny, możesz kupić bilet miesięczny za 547 zł, z którym podróż komunikacją miejską będzie tańsza o połowę.

Jest jeszcze kilka innych, stałych kosztów, które powinieneś wziąć pod uwagę. Są nimi: podatek (średnio niecałe 3900 zł), ubezpieczenie zdrowotne (około 1500 zł) czy abonament radiowo-telewizyjny (rocznie około 1530 zł), który płacisz nawet jeśli nie posiadasz odbiornika. No i nie zapominajmy, że w cywilizowanym kraju trudno żyć bez komórki oraz Internetu (tu koszt wynosi około 90 zł).

Czy życie w Szwajcarii jest drogie? Z jednej strony, mieszkając w Polsce i czytając ten wpis jak najbardziej można odnieść takie wrażenie. A podane tu ceny są orientacyjne, i niekoniecznie są to wszystkie koszta, jakie faktycznie poniesiesz.

Z drugiej, Szwajcaria należy do krajów o wysokim standardzie życia. Opinie mieszkających tam Polaków mówią, że na ceny nie trzeba narzekać – są dostosowane do zarobków. Może więc warto spróbować?


Źródło: TikTok.com, pl.Europa.jobs

Dodaj komentarz