Rentgenowska analiza dyfrakcyjna (XRD, ang. X-ray diffraction) to niezwykle cenione narzędzie w metalurgii, które pozwala naukowcom i inżynierom zajrzeć w głąb struktury krystalicznej metali oraz ich stopów. Technika ta polega na bombardowaniu próbki promieniami rentgenowskimi i analizie wzoru dyfrakcyjnego powstającego w wyniku ich oddziaływania z uporządkowaną siecią krystaliczną.
Dlaczego XRD jest tak ważna? Dzięki niej można precyzyjnie określić fazy występujące w materiale, stopień jego krystaliczności, obecność naprężeń wewnętrznych, a nawet orientację ziaren. Ma to bezpośrednie przełożenie na właściwości mechaniczne, odporność na korozję czy zachowanie materiału w wysokich temperaturach.
W praktyce metalurgicznej XRD jest wykorzystywana m.in. do kontroli jakości stali, badania przemian fazowych w trakcie obróbki cieplnej czy analizy produktów korozji. To szybka i nieinwazyjna metoda, która dostarcza cennych informacji już na wczesnym etapie projektowania i optymalizacji materiałów.